Skip links

Pp Etiket

Pp Etiket tanımı ile kullanılan malzeme içeriği kimyasal dilde Polipropilen ya da PP tanımıyla kullanılan termoplastik bir polimerdir. Monomer propilennin polimer hale getirilmesi ile elde edilen polipropilen kimyasal solventlere (asit ve bazlar) karşı aşırı derece dirençlidir.

Pp etiket ilk defa Giulio Natta ve Alman kimyager Karl Rehn tarafından 1954 yılı Mart ayında polimerleştirilerek kristalin izotaktik bir polimer haline getirilmiştir. Bu keşif sayesinde İtalyan şirketi Motecatini, 1957 yılından bu yana izotaktik propilenin büyük ölçekli olarak ticari üretimini sürdürmektedir. Sendiyotaktik polipropilen de ilk defa Natta ve yardımcıları tarafından sentezlenmiştir.

Etiketsektöründe Pp etiket daha çok suya, neme, sürtünmeye, ısıya, ışığa ve yırtılmaya dayanıklı olan etiketlerdir. PP etiketler kuşe etiketler gibi yırtılmak istendiğinde yırtılmaz. Bunun nedeni plastik içeriğidir. Bu sebeple dayanımı kuşe kağıda göre daha iyi istenen Otomotiv, Beyaz Eşya, Kimya, Kozmetik, Gıda, Mobilya ve Cam sektörlerinde kullanılır. Pp etiketin üç farklı çeşidi vardır. Opak PP Parlak (yüzeyi beyaz görünümlü), Opak PP Mat (yüzeyi mat görünümlü) ve  Pp Şeffaf (malzemenin arka görüntüyü gösterdiği) etiketlerdir.

Pp etiketler daha çok endüstriyel ürünlerde kullanılır. Nedeni üretilen ürünlerin 2 yıl ve üstü dayanım + garanti istenmesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle firmamız PP Etiketleri farklı yapışkanlık türlerine göre akü üretimi yapan firmalarda, beyaz eşya üreten firmalarda, ısıtıcı gurupları üreten firmalarda, havlupan firmalarında, otomotiv yan sanayilerinde kullanılmaktadır.

Pp Etiketlerin yüzeyine UV mürekkepler ile baskı yapılır. Bunun nedeni PP yüzeyde tutunmayı sağlayan en mukavemetli boyanın UV boya olmasıdır. Ayrıca Pp etiketler boş olarak yani barkod etiketi olarak da üretilmektedir. Barkod makinalarında PP Etiketlere Resin ribon ile termal baskı yöntemi kullanılarak üretim yapılır. Daha çok seri numarası ya da ürünün teknik bilgileri basılır.

Pp etiket üretimi yaptığımız ürünlerimiz 12 farklı kimyasal testten 72 saat daldırılıp çıkartılma yöntemi ile testlerden geçmektedir.