Skip links

Polyester Etiket

Polyester Etiket tanımı ve kullanılan malzeme içeriği kimyasal dilde Polyester olarak geçmektedir. Polyester Etiket dış mekanda gösterdiği yüksek mukavemet nedeniyle tercih edilmektedir. Aşınmaya dayanıklılığı en yüksek etikettir. PP etikete nazaran çok daha fazla bir mukavemet gösterir. Pet etiketin aynı zamanda ısı dayanımı 200 derecenin üzerindedir. Üzerine dayanımı ve tutunumu yüksek UV mürekkeplerle baskı yapılmaktadır. Bu sebeple özellikle dış mekanda 5 yıl ve üstü kalması gereken ürünlerde kullanımı tercih edilmektedir. En çok rastladığımız alanları klimaların dış ünitelerinde yer alan ürünün tüm teknik bilgilerini ve seri numarasını içerir. Ayrıca otomotiv sanayisinde de çok sık olarak kullanılır. Bir başka kullanım alanı da bilgisayarlarda kullanılan mat gümüş görünümlü olarak karşımıza çıkar. Burada da ürünün tüm model ve seri numarası bilgilerini taşır.

Polyester etiket barkod etiket olarak da kullanılır. Daha çok firmaların kendi içlerindeki değişken verileri sistemden etiketin üzerine basılarak kullanılır. PET etikette yüksek kaliteli resin ribon kullanılır. Çünkü PET etiket yüzeyi serttir. Ribondaki siyah rengin transfer olabilmesi için ısının ve ribon kalitesinin yüksek olması gerekir.

PET etikette de 4 farklı malzeme vardır. Pet Opak Etiket, Pet Mat Etiket, Pet Mat Silver Etiket, Pet Şeffaf etiket.  Bu malzemelerin tamamına UV baskı yapılmaktadır. Kesinlikle ürünün kullanım süresi 5 yıl ve üstü olan, ısıya maruz kalacak, dış ortamda güneşe ve yağmurda kalacak ürünlerin tamamında kullanımı uygundur. Diğer etiketlere göre maliyeti oldukça yüksek kaliteli ürün guruplarıdır.